Rok s hodinkami Citizen Stilleto AR1130-81H

Citizen Stilleto AR1130-81H

První seznámení

Jako asi každého, kdo se nějakým způsobem pohybuje kolem hodinek a v jejich světě, i mne čas od času (no dobrá, jedná se spíše o pravidelný problém) postihne nutkání doplnit hodinkovnici o nový, v lepším případě, kterému je třeba se někdy těžce naučit, vyměnit stávající model za nějaký nový, často s jasnou myšlenkou, co by měl přírůstek splňovat.

Přesně takové nutkavé pocity ve mně probudil loňský veletrh Baselworld 2018, tedy konkrétně to, co mi opětovně připomněl stánek značky Citizen. Pro značku Citizen byl loňský basilejský veletrh výjimečný v tom, že rok konání připadal na sté výročí od založení značky. Tématem celého uskupení Citizen Watch Group byla oslava času, odrážející se i v použitém hesle „We Celebrate Time“. Stánek samotného Citizenu byl jedním velkým divadlem času, troufám si jej označit opravdu nejhezčím stánkem celého veletrhu, kde instalace tisíců strojků uskupených do nejrůznějších velice přesných geometrických tvarů a obrazců vytvářela ve spolupráci se světelnými efekty úchvatnou podívanou. Citizen zde představil svůj nový kalibr Cal. C100, který je prvním solárně napájeným strojkem na světě, s přesností ± 1 vteřinu za rok a mnoho zajímavých novinek, z nichž se poměrně velká část dostala i naše trhy. Co zde však také poutalo pozornost návštěvníků byly odkazy na nejtenčí vyrobené hodinky s výškou pouzdra pouhé 3 mm, které Citizen oficiálně představil o dva roky dříve k příležitosti oslav 40. výročí od uvedení technologie Eco-Drive. Samotný strojek Citizen 8826, použitý v 3 mm vysokých hodinkách, je vysoký 1 mm a skládá se z 85 součástek, které mohli přihlížející obdivovat v rámci expozice v rozloženém i složeném stavu.         

Právě připomenutí těchto nejtenčích hodinek dohledatelných pod označeními Citizen One AR5000-50E a Citizen One AR5024-01E, které mne při první možnosti osahání v roce 2017 opravdu velmi zaujaly a získaly si můj obdiv, odstartovalo myšlenku na pořízení hodinek, které by působily decentním a nenápadným dojmem, vyznačovaly se velmi nízkým pouzdrem a absencí rušivých prvků v podobě zdobení, nebo přidaných funkcí a staly se tak vhodným doplňkem ke kostýmku, pracovním schůzkám a oficiálním událostem. Od tohoto přání už vedla pouze krátká cesta k pořízení hodinek, jimž budou věnovány následující řádky. Ve zkratce, výše zmíněné nejtenčí modely by zadání dokonale splňovaly, avšak vybočovaly z vymezeného rozpočtu. Jelikož jsem však dobře věděla, že Citizen nabízí v rámci své řady Stiletto modely, pro něž jsou charakteristické všechny výše vypsané požadavky, zbývalo už pouze rozhodnutí, které z hodinek budou těmi pravými. Řada Stiletto obsahuje poměrně pestrou paletu modelů, na českém trhu je však zastoupena pouhou nepatrnou částí. Jak jsem již psala, mým požadavkem byly hodinky bez zdobení, čímž vypadly modely se zlatými prvky a požadavek na jednoduchost, který vyřadil modely s čísly na ciferníku. V úvahu tedy vlastně připadaly pouze jediné hodinky, které mne uhranuly svými detaily, byly to ultratenké hodinky Citizen Stiletto AR1130-81H.

Hodinky Citizen Stiletto AR1130-81H mne od první chvíle bavily natolik, že nebyla jiná možnost, než je nominovat na hodinky měsíce dubna 2018 v rámci naší pravidelné rubriky. V silné konkurenci si sice nevybojovaly první místo, ale u mne vyhrály na celé čáře. Navzdory jasnému určení mne dlouhou dobu doprovázely každý den, bez ohledu na zvolený outfit a náplň dne.   

Bližší pohled

Vzhled hodinek mi byl samozřejmě dobře znám, co pro mne však bylo velkou neznámou z uživatelského hlediska, byl jednak pohon Eco-Drive a pak otázka, jaké bude soužití s hodinkami bez vteřinové ručky, pro mne doposud naprosto standardním a neodmyslitelným prvkem (pravda, mýma rukama prošly na zkoušku i jednoručky značky Luch, avšak zde se s ničím, než jednou stěžejní ručkou nepočítá), byť umístěným v samostatném subciferníku. Se strojkem na solární napájení jsem v zásadě, jako uživatel bateriových i mechanických hodinek, neměla problém, díky použitému strojku bylo možné dosáhnout skvělé výšky pouzdra necelých 5 mm, konkrétně 4,9 mm. Doposud jsem byla zvyklá na hodinky, jejichž výška se pohybovala v rozmezí 9 až 14 mm a toto nizoučké pouzdro se stalo silně návykovým. Po výměně hodinek jsem si začala všímat, jak je některé hodinky problematické dostat pod rukáv svetru, natož pak košile a uvědomila si, že za celou dobu nošení se mi nepodařilo s Citizenkami zavadit o žádné předměty (mnozí jistě ví, o čem mluvím – futra, hrany stolu, spona pásů apod.). Hodinky jsou osazeny strojkem Citizen G820, s přesností ± 20 vteřin za měsíc v běžných podmínkách, nabízejícím rezervu chodu 6 měsíců při plném nabití, vedle toho disponujícím upozorněním na nedostatek energie a ochranou proti přebití. Úroveň nabití se u tohoto dvouručkového modelu pozná velikostí kroku minutové ručky – nízká úroveň nabití akumulátoru je signalizována třemi posuny minutové ručky v rámci jedné minuty. Chod strojku je skoro rok od pořízení hodinek na vteřinu přesný, výhoda tkví jednoznačně v dlouhé životnosti akumulátoru, takže pohon Eco-Drive vidím v případě elegantních hodinek s nízkou vodotěsností jako bezvýhradné plus – prakticky vždy a za všech okolností jsou připraveny k nošení. Hodinky pro mne byly také potvrzením, že datum a hlídání vteřin, nejsou alfou a omegou mého všedního dne a i absence vteřinové ručky mi nečinila žádné potíže, ba co víc, vlastně jsem ji ani nezaznamenala, jelikož vzhled hodinek je ucelený v podobě, v jaké byly navrženy.         
           

Jak jsem již zmínila, hodinky jsem si tak oblíbila, že jsem je nepřetržitě nosila řadu měsíců bez ohledu na příležitost. Toto přilnutí bylo způsobeno pocitem, že se hodinky po nasazení stávají součástí ruky a neskutečně výborně vyvedenými detaily a zpracováním s ohledem na danou cenovou hladinu. Ocelové tělo hodinek s průměrem 39 mm má mírně zkosené nožky, mezi něž je nasazen ocelový náramek, skládající se z drobných článků, podporujících dobré usazení hodinek na zápěstí, jelikož již první článek se může přizpůsobit tvaru ruky ihned za koncovkou náramku, která končí ve stejné úrovni, jako nožky pouzdra. Zároveň je třeba zmínit, že právě nožky svým tvarem, délkou a velikostí korespondují s použitým náramkem, jehož články se skládají z lesklých a matných dílků a návaznost pouzdra na náramek je díky tomu opravdu velmi přirozená – za celou dobu nošení mne ani jednou nenapadlo na hodinky nasadit kožený řemínek. Zajímavostí jistě je, že články jsou mezi sebou spojeny šroubovacími osičkami, při prvním zjištění jsem zalitovala, že výrobce k hodinkám nedodává nějaký vhodný nástroj pro zkracování, jelikož jsem zrovna neměla po ruce žádný šroubováček potřebné velikosti.

Úpravu délky náramku v domácích podmínkách tedy bez potřebné výbavy rozhodně nedoporučuji, výsledkem by mohly být leda stržené hlavy osiček. Na druhou stranu musím pochválit množství článků, které je možné odebrat, s jedním „ale“ a tím je fakt, že hodinky nejsou vybaveny půl dílky a vzhledem ke sponě, která nenabízí mikroregulaci, může pro někoho vyvstat problém s doupravením hodinek na tu správnou délku. Já jsem naštěstí na tento problém nenarazila. Náramek je zakončen motýlovou sponou, zdobenou z viditelné strany při otevření perláží, jedná se o detail, který bych na tomto místě rozhodně nečekala.     

  
Náramek je nasazen na pravidelné kulaté pouzdro o průměru 39 mm s leštěným povrchem, jež díky jemnému schodu opticky oddělujícímu plochu lunety od zbylého materiálu tvořícího boky pouzdra, rozhodně nelze označit za fádní. Co bych možná změnila je tvar korunky, je zde použita klasická drobná kulatá korunka, která se mi zdá příliš jednoduchá, na druhou stranu může být její použití záměrné, jelikož veškerou pozornost přitáhne ciferník, jeho hra barev a použité subtilní ručky. Tvar a velikost korunky pak může znesnadňovat manipulaci lidem s většími prsty, dámy (ač u pánských hodinek) s jejím ovládáním nebudou mít problém. Vzhledem k absenci ukazatele data a jakýchkoliv dalších funkcí, nabízí korunka pouze jednu pozici pro nastavení.       

Ciferník zblízka

A nyní již přichází čas věnovat pár slov tomu nejdůležitějšímu, co hodinkám dodává jejich ducha a kouzlo, totiž ciferníku. Hodinky mají v závislosti na úhlu pohledu a dopadajícímu světlu černý až antracitový ciferník, opatřený šachovnicovým vzorem, který mu dodává efekt plasticity. Tento vzor zároveň rozehrává s pomocí světla úžasnou podívanou, jelikož vytváří na číselníku efekt slunečních paprsků a někdy jimi dokáže plochu rozdělit až na čtyři kvartály, s nejrůznějšími hloubkami černé a odstíny šedé přecházející na okrajích paprsků do duhových barev. Něco podobného jsem na živo asi neviděla a přiznávám, že mne číselník svým provedením očaroval. Celkový dojem je dotvořen použitím ruček s ostrým zakončením, které působí efektem zkosených hran. Uvedené prvky dodávají těmto velmi tenkým hodinkám působivý efekt hloubky, což známe spíše z dražších modelů.

Právě i díky podobě ruček se mi nestalo, že by pro mne hodinky byly někdy nečitelné, z tmavého podkladu se na mne z každého úhlu vždy zaleskla hrana ručky, a i přes absenci minutového značení na všech šedesáti pozicích není větší problém odečíst téměř přesný čas. Značení minut je provedeno tištěnými obdélníkovými indexy na hlavních hodinových pozicích, které je v místě 3., 6., a 9. hodiny doplněno plastickým kovovým indexem, na pozici 12. hodiny zdvojeným. Právě v kombinaci indexů vidím malou slabinu – pokud se na místa použití tištěných a lepených indexů podíváme detailněji všimneme si, že lepené indexy jsou usazené mírně křivě. Někdo si tohoto detailu třeba ani nevšimne a já jej odpouštím s přihlédnutím k celkovému zpracování v dané cenové hladině. Občas si tak pro sebe říkám, že by bylo zajímavé vidět, jak by ciferník vypadal, kdyby byly na všech pozicích indexy plastické a světlý potisk zůstal pouze pro označení hodinek ve vrchní části číselníku pod 12. hodinou a typ strojku, umístěnému zrcadlově nad pozicí 6. hodiny. Pouzdro z vrchu uzavírá safírové sklíčko, které odolá poškrábání a zajistí, že hodinky vypadají stále skvěle. Vespod pak nalezneme ocelové ploché dýnko, uchycené v místě přechodu pouzdra v nožky čtyřmi šrouby. Již samotný způsob uchycení dýnka napovídá, že hodinky jsou vodotěsné „pouze“ do 30 m. Vzhledem k určení je však tato vodotěsnost naprosto dostatečná. Dýnko nese informace o výrobci, vodotěsnosti, použitém materiálu, strojku a sklíčku a v neposlední řadě sériové číslo hodinek.  

Hodinky a šperk v jednom

Za uplynulý skoro rok byly hodinky poměrně intenzivně nošeny a po pohledu na ně mohu říct, že bez ztráty kytičky. Leštěným plochám náramku se samozřejmě nevyhnuly vlásečnice, nejedná se však o žádné hluboké šrámy a celkovým dojmem hodinky působí stále velmi elegantně a krásně. Mám-li shrnout několika větami co si myslím o těchto hodinkách, mohu říci, že si vydobyly pevné postavení a vyplnily mezeru v podobě jednoduchých, elegantních hodinek vhodných i pro formální příležitosti. Samozřejmě netvrdím, že jsou dokonalé, mé kritické oko dokáže najít nedostatky a prostor pro zlepšení, které jsou však rázem setřeny pohledem na cenovku a celkové zpracování. Jen těžko se mi nalézá konkurent, který by mi nabízel vše, co tyto Citizeny, neměl žádné chyby a cenovku do 10 tisíc korun. Tato Stiletta mám opravdu ráda a někdy mne napadá, že nejsou pouze hodinkami, ale zároveň i svým způsobem šperkem.

Základní parametry hodinek:

  • průměr pouzdra: 39 mm
  • výška pouzdra: 4,9 mm
  • sklíčko: safírové
  • materiál pouzdra a tahu: ocel
  • voděodolnost: 30 m
  • strojek: Citizen G820 (solárně napájený, přesnost ± 20 vteřin/měsíc, rezerva chodu při plném nabití 6 měsíců, ochrana proti přebití, upozornění na nedostatek energie)     

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří turistika, cestování a dobré víno. Mimo práce v Helveti ještě zvládá studium vysoké školy.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *